Vikipedi Galatasaray Üniversitesi’nde

GSÜ İletişim Kulübü ve GSÜMED, Vikipedi’nin Küresel Güney İlişkileri Sorumlusu Asaf Bartov ve Türkçe Vikipedi editörlerinden Nazif İlbek’i GSÜ’de ağırladı. Yardımlarla büyüyen Vikipedi’nin ana gündem olduğu konferansta içerik oluşturmadaki birlik söylemi vurgulandı.

Haber: Umur Burak Ayaz

Fotoğraflar: Beste Eşerler

GSÜ-HA (İstanbul) GSÜ İletişim Kulübü ve GSÜMED’in ortak organizasyonuyla düzenlenen etkinlikte Küresel Güney İlişkileri Sorumlusu Asaf Bartov, Vikipedi’nin gelişimini anlattı. Asaf Bartov, Türkçe Vikipedi’nin her geçen gün büyüdüğünü belirterek, sunumunu istatistik bilgilerle güçlendirdi: “Türkçe Vikipedi’de şu an 185 bin madde var ve bu sayı, bizi Türkiye’deki en büyük ansiklopedi oluşumu haline getiriyor. 480 civarı kullanıcımız, her ay 5 maddenin içeriğini geliştirirken; 70’den fazla kullanıcımız ayda 100’den fazla maddenin geliştirmesini yapıyorlar. Hiçbir kullanıcımıza para vermediğimiz düşünüldüğünde bunun ne kadar büyük bir fedakarlık olduğu ortaya çıkıyor.”


Dünyada en çok ziyaret edilen 5 inci internet sitesi olduklarını belirten Bartov, sadece bağışlarla büyüyen bir kuruluş için bunun çok iyi bir sıralama olduğu görüşünde. Bartov, “İlk 4 sırayı oluşturan devler sırasıyla Google, Microsoft, Facebook ve Yahoo. Biz bu devler arasında sadece bağışlarla büyüyen, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir oluşum olarak bulunuyoruz. Yazarlarımıza herhangi bir ücret ödemiyoruz. Dünya genelinde 95 çalışanımız var ki, onlar da 24 saat serverlarla ilgilenen insanlar. O insanlardan da bunu bedava yapmasını bekleyemezsiniz” dedi.

Bağışlarla yaşıyoruz

Vikipedi bağışları hakkında da rakamlar veren Bartov şöyle devam etti: “Bağışlarımızın %70’ini 100 dolardan az olan bağışlar oluşturuyor. Bağış ortalamamız 23 dolar, bu da demek oluyor ki bağış yapan insanların verdiği miktar kişi başı 23 dolara denk geliyor. Amerika’da bu 2 kişilik öğle yemeği parasına gelse de, mesela Hindistan için çok büyük bir miktar olabilir. Ve biz oradan da bağış alıyoruz.”

Kullanıcıların çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğu oluşumda, kadınların ilgisine de muhtaç olduklarının altını çizen Bartov, “açıkçası sadece kadınlara değil; her milletten, her dinden, her ırktan insana ihtiyacımız var. Sadece bilgi paylaşmaları için de değil, bize çeşitlilik katmaları açısından buna ihtiyacımız var. Bu çeşitliğin bizi daha iyi bir yer haline getireceğine inanıyoruz.” diyerek çeşitlilik duygusuna vurgu yaptı.

Tarafsızlık ve iyi taraftarlar

Asaf Bartov, ücretsiz bilgi sunan bir oluşum olarak Vikipedi’nin bilgi paylaşımındaki önceliklerinden bahsetti. Tarafsız bakış açısının ve insanların iyi niyetli olduğunu varsaymanın önemini anlatan Bartov, şunları söyledi:

“Vikipedi tarafsız bir platform olmak zorunda ama dünyadaki birçok kullanıcı tarafsız değil. Örneğin İngilizce Vikipedi’de biri Güney Amerikalıların tembel olduklarını yazabiliyor. Bu doğru değil, biz tarafsız olmak zorundayız. Açıkçası insanlar bilginin içeriğini değiştirdikçe, içerik daha iyi hale geliyor. O yüzden tek bir bakış açısına bağlı kalmamaya çalışıyoruz. Arap-İsrail savaşını ele alalım. Savaştaki sınır anlaşmazlığı yaklaşık 60 yıldır sürüyor. İsraillilere göre sınır başkadır, Araplara göre başka, Birleşmiş Milletlere göre başka. Vikipedi’de Arap-İsrail sınırı hakkında bir şeyler söyleyebilmek için aldığınız bilginin kaynağını göstermeniz lazım. Biz bu yüzden her zaman güvenilirlikten yanayız. Ayrıca insanların bir şeyi iyi niyetle yapmış olduklarına inanıyoruz. Yanlış bilgiler verilmiş olsa bile o insanın bunu kötü bir niyetle yapmış olmayacağını varsayıyoruz. Ama bazen sıkıntılar yaşıyoruz, çünkü kız arkadaşının adını Vikipedi’ye yazan ya da Nobel ödüllü bir yazarın fotoğrafını pornografik bir fotoğrafla değiştiren insanlar da oluyor.”

Güvenilirlik konusunda da açıklamalarda bulunan Bartov, “Hocalarınız bazen size Vikipedi’nin güvenilir bir kaynak olmadığını söylüyordur. Ben de soruyorum, hangi ansiklopedi size tamamen doğru bilgi verdiğinin garantisini sunuyor? Hiçbiri. Biz ödevlerinizin ya da çalışmalarınızın tamamının tek bir kaynaktan yapılmasını doğru bulmuyoruz. Vikipedi’yi de bu bakışla kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Biz güvenilirlik konusunda teknolojiye ve insanların inancına güveniyoruz, feedback vermeniz bile bize yardımcı oluyor. Dolayısıyla insanlara yardım etmek istiyorsanız insanlara Vikipedi’deki maddelerin kayıp ya da karışık olduğunu söyleyebilirsiniz. Profesörlere de bu konuda ihtiyacımız var, biz tabii ki tüm maddeyi profesörlerin yazmasını beklemiyoruz ama en azından bize nelerin yanlış olduğunu söyleyebilirler.” dedi.

Vikipedi editörü İlbek

Türkçe Vikipedi editörü Nazif İlbek, Türkçe Vikipedi’nin zaman içinde gelişimini gözler önüne serdi. Vikipedi’deki hiçbir şeyin tam olarak silinmediğini kaydeden İlbek, “Vikipedi’de yapmış olduğunuz değişiklikler kaydedilir ve hiçbir şey tam olarak silinmez. Ben 3 yıldır Türkçe Vikipedi kullanıcısıyım ve hafızam çok iyi değildir. Vikipedi’de ilk olarak ne yazdığımı hiç hatırlamıyordum ama Vikipedi’nin kayıtları değiştirmemesi sonucu yazdığım ilk maddenin lahanalarla ilgili bir madde olduğunu gördüm. Vikipedi Türkiye’de açılan ilk madde ise Cengiz Handır. Atatürk, Türkiye ya da Türkçe yerine Türkçe Vikipedi’nin Cengiz Han maddesiyle başlaması gayet enteresan bir olay” dedi.

 

Reklam almıyoruz

Soru cevap kısmında “Tumbler’ın sahibi David Karp, ana sayfasına reklam alacağını açıkladı. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, Vikipedi’de reklamlar görebilecek miyiz?” sorusuna Bartov, şu yanıtı verdi:

“Bu bizim için sorun olabilir, çünkü reklam alırsak tarafsızlığımızı koruyamayabiliriz. Mesela bir benzin firması bize reklam verirse onlar hakkındaki gerçekleri değiştirmemizi de isteyebilir. Dolayısıyla biz sadece firmalardan değil, hükümetlerden de yardım almıyoruz. Bütçemizin %70’i ufak bağışlardan oluşuyor, bu da Vikipedi’yi kullanan insanların onu ne kadar sahiplendiğini gösteriyor. İnsanlar ufak da olsa katkıda bulunmak istiyorlar. Şanslıyız ki, reklam almadan Vikipedi’yi sürdürebiliyoruz.”. Bartov, bu konuda espri yapmayı da ihmal etmedi: “Google bu yıl bize yarım milyon dolar bağış yaptı. Bu da demek oluyor ki Jimmy Wales’ın fotoğrafını bir süre daha göremeyeceksiniz.”

Not: Bu haberde kullanılan tüm fotoğraflar özgür bir lisansla yayınlanmıştır. Fotoğrafların sahibi olan Galatasaray Üniversitesi Haber Ajansı, fotoğraflar üzerindeki tüm haklarından vazgeçmiştir.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>