Her gün Angry Birds oynanarak geçirilen toplam süre 125 yıl

Galatasaray Üniversitesi İletişim Kulübü’nün “Gelişen Dünya, Değişen Medya” adlı sosyal medya söyleşi dizisindeki 5. konuğu Google Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan sorumlu bölge pazarlama müdürü Mustafa İçil, mobil oyun pazarının önemini anlatırken “Her gün Angry Birds oynanarak geçirilen toplam süre 125 yıl” dedi.

Haber ve Fotoğraflar: Ediz Tokabaş

GSÜ-HA (İstanbul) İletişim Kulübü’nün “Gelişen Dünya, Değişen Medya” adındaki sosyal medya etkinliklerinin 5. Konuğu Google’ın Bölge Pazarlama Müdürü Mustafa İçil, “Türkler her ayın 10 saatini internette geçiriyor. Bu da bizi dünyada sosyal medyayı kullanma oranında 4. sıraya taşıyor.” diyerek sosyal medyada Türkiye pazarının önemine dikkat çekti.

Markalar için artık internette içerik yönetiminin daha önemli hale geldiğini anlatan İçil, “Kimse sizden mükemmel olmanızı beklemiyor. Tüketicinin istediği, markam hata yapmasın düşüncesi değil, markam benimle yürüsün mantığıdır. Marka içeriğini doğru oluşturmak için müşteriyi dinlemek gerekiyor. Müşteriyi dinlemediğiniz zaman da itibar yönetimi dediğimiz şey ortaya çıkıyor. Burada marka için önemli olan, hakkımda yazılanı nasıl silerim demek değil, hakkımda yazılanları nasıl pozitife çevirebilirim olmalıdır.” sözleriyle bu sektörde çalışmak isteyen gençlere tecrübelerini aktardı.

İnternetin sağladığı imkanlara da değinen Mustafa İçil, “İnternetin sağladığı en büyük olanaklardan biri de, kuşkusuz show dünyasındaki fenomenlere daha rahat ulaşabilmeniz. Bu kadar kolay iletişim imkanı da, insan psikolojisinin en temel özelliklerinden birini tetikliyor: Artık daha kolay meşhur olabiliyorsunuz, daha çabuk keşfedilebiliyorsunuz. Masallar gerçek oluyor artık. Sevin, sevmeyin; Justin Bieber internete bir video koyuyor ve onunla meşhur oluyor, Rebecca Black yine öyle… İnternet artık kendi fenomenlerini yaratıyor.” dedi.

Mobil pazardaki büyümeye de dikkat çeken İçil şöyle devam etti:
“Mobil uygulama pazarı büyüyen bir sektör haline geldi. Ucuza yaptığınız uygulamalar bir tıkla sahibine milyonlarca dolar kazandırıyor. Angry Birds, 140.000 dolara mal olmasına rağmen, yapım şirketine 70 milyon dolardan fazla para kazandırdı. Oyunun popülerliği ise gün geçtikçe büyüyor. Her gün Angry Birds oynanarak geçirilen toplam süre 125 yıl.”

Değişim konusuna değinen İçil, “1980′lerde konserlerde anı yakalamak adına çakmak yakılır, sallanırdı. 2000′lerde çakmak tutmak, cep telefonuna döndü. Şimdilerde ise konser anında, sosyal medyada görüntü, ses paylaşmak anı yaşamak oluyor.” diyerek yaşanan değişimde sosyal medyanın önemine dikkat çekti.

Yaklaşık 1,5 saat süren İletişim Kulübü etkinliği, kulübün eş başkanı Ediz Tokabaş’ın Mustafa İçil’e plaket vermesiyle sona erdi.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>