“Çifte standartlı gazetecilik, güvensizlik yaratıyor”

Antoine Spire, GSÜ’de verdiği konferansta, gazetecilere duyulan güvensizliğin, mesleki, ekonomik, politik gerekçeleri üzerinde durdu, her toplumun mevcut olandan farklı medyalar talep etmeye yetkin olduğuna değindi.

Haber: Ceyda Ulukaya
Fotoğraf: M. Cihangir Balkır

GSÜ-HA (İstanbul)    “Sosyal asansörün çalışmadığı bir toplumda, yönetici konumundaki gazeteciler artık çoğunluğun dünyasında yaşamıyor. Muhabirler ise daha çok iş yapıp daha az kazanan ve gitgide sosyal güvencelerini yitiren çalışanlara dönüşüyor. Gazetecilere duyulan güvensizlik mesleğin bu çifte standardını sorgulamaktan geçiyor.”

Fransız gazeteci Antoine Spire, Galatasaray Üniversitesi’nde (GSÜ) verdiği “Gazetecilere Güvenebilir miyiz?” başlıklı konferansta, “çifte standartlı gazetecilik” olarak adlandırdığı, mesleğin değişen ekonomi-politik yapısının bu güvensizliğin merkezinde yer aldığı üzerinde durdu. 

TNT Ile de France Cinaps televizyon kanalının yöneticisi Spire, Fransa halkının yüzde altmışının gazetecilere güven duymadığına değinerek, yönetici ve muhabir gazetecilerin gittikçe birbirinden uzaklaşan çalışma koşullarına dikkat çekti. Karar verme yetkisi olmayan ve farklı hiyerarşilere tabi muhabir gazetecilerinse, işini kaybetme korkusunun mesleklerini icra etmelerinde en büyük engel olduğunu şöyle örnekledi:
“France Culture’de çalıştığım dönem, her sabah kırk kişinin katıldığı toplantılar yapıyorduk; toplantı odasında otuz sandalye var, yani her sabah on kişi ayakta. Sözleşmemin bitmesine iki ay kala bir sabah, işten çıkarıldığımı öğrendim, toplantı odasına gittim ve oturdum. O sabah, on iki kişi ayakta. Kimse ne sağıma ne soluma oturdu çünkü o gün ayrılacağımı öğrenmişlerdi.”

“İnternet, kolektif üretim olan gazeteciliği karşılamıyor”

Spire, internet teknolojilerinin çeşitli bloglar ve paylaşım siteleri dolayısıyla yarattığı gazetecilik pratiklerindeki çeşitliliğe de değindi: 
“Birçok eğitimli insanın yayınlarını paylaştığı bloglar var. İran’da inanılmaz bir şekilde muhalefetin örgütlenmesine katkı sağladı fakat internet tek başına, gazeteciliğin kolektif üretimine karşılık gelmiyor. En başta da kaynakların doğrulanması konusunda.”

Felsefe ve sağlık alanlarında da çeşitli yayınları olan Spire, gazetecinin angajmanının toplumsal çelişkileri sahneye koymak adına anlamlı bakış açıları sunmaktan geçtiğini vurguladı ve ekledi: 
“Toplumun kültürel ve politik tercihleri üzerinden kendini oluşturduğunu düşünürsek, her toplum mevcut olandan farklı medyalar talep etme gücüne sahip.”


 

Antoine Spire’in kişisel sitesi için: http://www.antoinespire.com/
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>