“Türkiye’deki afet yönetiminde yerel yönetimler göz ardı ediliyor”


Galatasaray Üniversitesi’nde düzenlenen “Kentsel Risklerin Yerel İnşası ve Yönetimi” konulu konferansın 2. gününde Kentsel Risk Yönetim ve Yönetişim Kurumları konuşuldu.

Haber ve Fotoğraflar: Umur Burak Ayaz

GSÜ- HA (İstanbul) Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Öğretim Üyesi Doç Dr. Yeşeren Eliçin’in yönettiği “Kentsel Risklerin Yerel İnşası ve Yönetimi” konulu konferansın 2. gününde; “Kriz haritalarının güncellenmesinin risk yönetiminde kolaylık getireceği belirtildi.

Konferansın ikinci gününde, Dr. Kazım Gökhan Elgin, Nilay Özayranlı Ergenç, Yrd. Doç. Dr. Nihal Ekin Erkan ve Dr. Philippe Valette söz aldı. İstanbul Deprem Riski Azaltma Projesi (İSMEP) müdürü Kazım Gökhan Elgin, proje kapsamında İstanbul’da yapılan çalışmalarla ilgili görüşlerini açıklarken,  internetten bilgi paylaşımının önemine vurgu yaptı. Bilgi paylaşımının şeffaflık ve kuralların takibinin sağlaması bakımından önemli bir etkisinin olduğunu anlattı.

Afet Koordinasyon Merkezi  Müdür Yardımcısı Nilay Özayranlı Ergenç ise, AKOM hakkındaki bilgileri paylaşarak; AKOM Arama ve Kurtarma Birimi, İETT, ve Şehir Hatları’nın felaket durumlarındaki çalışmaları; Halk Ekmek, Hamidiye AŞ, ve İBB Lojistik Merkezi gibi birimlerin ise olası felaket anındaki üretim potansiyeli hakkında bilgiler verdi.

Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Elif Daldeniz, afet yönetiminde yerel yönetimlerin rolünün önemsenmediğinden yakındı.  2005’teki Birleşmiş Milletler Kobe Raporu ve 2009’da Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yayınlanan Kentleşme Raporunu anlatan  Daldeniz, 2009’daki Kentleşme Raporu’nu yayınlayan 31 komisyon üyesinden sadece 1 kişinin Yerel Yönetimler adına komisyonda bulunduğunu söyledi. Kobe Raporu’nda BM’nin afet riskini azaltma hakkında sorduğu 16 sorunun sadece 6 sının cevaplandırdığını söyleyen Daldeniz Türkiye’nin deprem riskini azaltma konusunda zayıf olduğunu belirtti.

Toulouse-II Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Philippe Valette, Toulouse’daki felaketleri örnek göstererek, afet riskleri haritasının çıkarılması konusunda örnekler sundu. “Kriz haritalarının 25 yılda bir yapılması ve risk yönetimi konusunda riskleri azaltacaktır” diyen Valette,  afet riskleri haritalarının çıkarılması konusunda yerel yönetimlerin de bu çalışmalara dahil edilmesinin önemine vurgu yaparak çalışmalar konusunda katılımcı bir yolun izlenmesi gerektiğini söyledi.

 

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

“Türkiye’deki afet yönetiminde yerel yönetimler göz ardı ediliyor” için 1 cevap

  1. breaking bad der ki:

    Türkiye’deki bir çok işte yerel yönetimler göz ardı ediliyor bence sadece afet yönetiminde değil (:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>