Ekonomi yönetimleri ulus üstü yapılara geçiyor

GSÜ Öğrenci Konseyi’nin düzenlediği ekonomi seminerlerinin ikincisi, Doç. Dr. Haluk Levent’in katılımıyla gerçekleşti. Doç. Dr. Levent, dünyada yaşanan krizin nedeninin finansallaşma olduğuna işaret ederken, Yunanistan’ın borç krizi için, “Yunanlılar çalışmıyor demek ikiyüzlülüktür” dedi.

Haber – Fotoğraf: C. Güneş Seferoğlu

GSÜ_HA (İstanbul) GSÜ’de yapılan  “Küresel Kriz ve Türkiye’de Vergilendirme” konulu seminerde konuşan GSÜ İktisat Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Haluk Levent, ABD ve Avrupa’da son dönemde yaşanan ekonomik krizlerin, kapitalizm için birer sağlık mekanizması olduğunu söyledi. Dünya devletlerinde,  ekonomi yönetimlerinin  başına ulus üstü yapılardan bürokratların getirildiğine dikkat çekti.

“Bankalar ev sahibi oldu”

Öncelikle ABD’de yaşanan Mortgage krizini ele alan Doç. Dr. Levent, değerleme yapılan finansal varlıkların spekülasyona göre değerlendiğini ve bu durumun da risk algısını etkilediğini belirtti. Prim odaklı maaş sistemiyle sürekli para kazanma algısının, risk iştahını yükselttiğini anlattı. 2007 yılında geliri artan Mortgage’la ev sahibi olan New Yorklu’nun borcunun da, servetinin de 2 katına çıktığını, ancak 20 – 25 yıllık bu borçların zamanla ödenemez hale geldiğini ve bankaların evlerin sahibi olmaya başladığını anlattı.

Sigorta sisteminin de işlevsiz kaldığı zaman hangi bankanın elinde ödenebilir fon olduğunun belirsiz olduğunu ve bankaların durumuyla ilgili bir yol ayrımına gidildiğini anlatan Doç. Dr. Levent, “Batan bankaları devletin satın alması etik açıdan sakıncalı. Zarar kamusal, kârlar ise özel. Bu çözüm bankaların risk iştahını azaltmıyor.” dedi.  Türkiye’deki bankaların ise 2001 krizinden beri BDDK’nın gözetiminde oldukça kontrollü olduğu için bu krizden çok fazla etkilenmediğini söyledi.

Yunanistan’da beyin göçü

Yunanistan’da yaşanan borç krizini de analiz eden Doç. Dr. Haluk Levent, Almanya’daki “Yunanlılar tembel, çalışmıyor, AB onların borcunu ödüyor.” algısının ikiyüzlü bir yaklaşım olduğunu savundu. Yunanistan ekonomisinin uzun süredir büyümediğini ve bunun AB’deki Euro birliğinden kaynaklandığını, yetişmesi için büyük yatırım yapılan kalifiye elemanların Almanya’ya göç ettiği için ekonominin motor gücünden yoksun kaldığını anlattı. Siyasi birlik sağlanmadan para birliğine geçilmesinin diğer ülkelerde de sorun yaratacağını belirten Levent, “Yunanistan’ın tüm borcu bugün kapatılsa, 10 yıl sonra yine aynı duruma gelir” dedi.

Krizden çıkış

Krizden çıkış için görülen çözümlerin, ulus devletleri tamamen ekonomi yönetiminin dışında bıraktığını savunan Doç.Dr. Levent, pek çok ülkenin ekonomi bakanlıklarına ulusüstü şirketler, İMF, Dünya Bankası gibi kurumlarda çalışan bürokratların getirilmesine işaret etti ve ulusüstü sermaye ve kuruluşlar ile yüksek bürokratların yönettiği bir yapıya doğru gidildiğini aktardı.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>