GSÜ’de “Toplumsal Cinsiyet” tartışmaları

Avrupa ve Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet, Avrupa Araştırma ve Dokümantasyon Merkezi (CREDE) ile Medya Çalışmaları ve Araştırma ve Uygulama Merkezi (MEDİAR) tarafından ortaklaşa düzenlenen Avrupa Günlerinde ele alınıyor. Toplantılara Avrupa ve Türkiye’nin farklı üniversitelerinden 20 kadar konuşmacı katılıyor

Haber : İbrahim Arslan

GSÜ-HA (İstanbul)  Galatasaray Üniversitesi Avrupa Günleri kapsamında her yıl düzenlenen uluslararası konferansın  dokuzuncusu  “Avrupa ve Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet”  başlığı  altında  20-21 Ekim 2011 tarihlerinde gerçekleşecek.  

Avrupa Araştırma ve Dokümantasyon Merkezi (CREDE) ile Medya Çalışmaları ve Araştırma ve Uygulama Merkezi (MEDİAR) Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Araştırma Grubu’nun ortak olarak  düzenlediği konferansta kadınların günümüzdeki sorunları siyaset, istihdam,  kültürel yaşama katılım, kadınlara uygulanan şiddet, ayrımcılık, yok sayma, medya ve cinsiyetçi temsiller, biçimsel ve gerçek haklar arasındaki uçurum çerçevesinde irdelenecek.

Birçok  Avrupa ülkesinden ve Türkiye’nin  farklı üniversitelerinden gelen yirmiden fazla konuşmacının katılımıyla gerçekleşecek olan uluslararası konferans, Paris 8 Üniversitesi profesörü ve feminist araştırmacı Eleni Varikas’ın konuşmasıyla başlayacak.   

Açılışını yapmak üzere, T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sn. Fatma Şahin’in davet edildiği ve Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Sn. Laurent Bili’nin söz alacağı etkinlikte, akademik sunumların yanı sıra Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin belgeselleri yer alacak. Konferans, Melek Özman’ın, Türkiye sinemasında kadın karakterleri  irdelediği “70-80-90, Masum-Küstah-Fettan” filminin gösterimi ve yönetmen ile yapımda emeği geçen Filmmor ekibinin katılacağı söyleşiyle son bulacak.

                                                                                    

9. Galatasaray Avrupa Günleri

Avrupa ve Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet

Uluslararası Konferans

20 Ekim ve 21 Ekim 2011

Saat: 09.30-18.00

Fransızca-Türkçe simültane çeviri yapılacaktır

Galatasaray Üniversitesi Ortaköy Yerleşkesi

Aydın Doğan Oditoryumu

Çırağan cad. No 36

İletişim:   Melda Sunar

                  melda.sunar@gmail.com

                  (212) 227 44 80 dahili 415

                  0532 760 32 93

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>