TEKİL 07 kitabın geleceğini tartışıyor

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Bilişim Anabilim Dalı tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen Teknoloji ve İletişim Günleri’nde (TEKİL 07) kitaplarımızın geleceği tartışılıyor. Üniversitenin Ortaköy Yerleşkesi Coşkun Kırca Salonu’nda 14 Nisan’da tüm gün sürecek TEKİL 07’ye katılım herkese açık ve ücretsiz.

GSÜ-HA (İstanbul) Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Bilişim Anabilim Dalı’nın İnternet Haftası’nda düzenlediği 7. Teknoloji ve İletişim Günleri: TEKİL 07’ye her yıl olduğu gibi sosyal bilimler alanında çalışan araştırmacılar, düzenleyici kurum temsilcileri ve teknoloji profesyonelleri katılacak. Bu yılın konusu ise “Yayıncılıkta Yeni bir Dönem: E-Kitap”

“E-Kitap: Mevcut Durum, Gelecek Beklentileri” başlıklı sabah oturumunda ilk olarak Kebikeç Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Bilkent Üniversitesi konuk öğretim üyesi Kudret Emiroğlu papirüsten e-kitaba kitabın evrimini anlatacak. Yayıncılık endüstrisindeki değişimi Galatasaray Üniversitesi’nden Dr. Tolga Çevikel “E-Kitap ve Kişisel Yayıncılık 2.0” başlıklı sunumuyla tartışırken yazar ve okuyucu ilişkilerindeki dönüşümü Bilgi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Erkan Saka analiz edecek. E-kitapla ilgili konularda mevcut uygulamalar, hukuki düzenlemeler ve gelecek öngörüleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayımlar Dairesi Başkanlığı’ndan Kültür ve Turizm Uzmanı Oral Akyol tarafından aktarılacak.

Öğleden sonraki ilk oturumun başlığı “Dünyada ve Türkiye’de E-Kitap”. Konunun küresel pazardaki yansımaları Halil Aksu, Türkiye’deki e-kitap pazarı ve gelecek öngörüleri İdefix Genel Müdürü Mehmet İnhan tarafından ortaya konulacak. E-kitabın fikri haklar boyutu Bilgi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Yalçın Tosun tarafından ele alınırken Kindle & Nook & Sony Reader Türkiye Kullanıcıları Grubu’ndan Burak Gül farklı e-kitap okuyucuları ve işlevleri hakkında bilgi verecek.

Tekil 07’nin son oturumunda yayıncılık alanındaki yeni deneyimlerin tartışılması hedefleniyor. Can Yayınları Genel Müdürü Can Öz geleneksel yayıncılık anlayışındaki değişimi, Türkiye’deki pek çok başarılı yazarın temsilciliğini yapan Barbaros Altuğ konunun telif hakları alanındaki yansımalarını anlatacak. Yazar ve Alt Kitap E-Yayınevi Kurucusu Murat Gülsoy e-kitabın yazarlar için nasıl bir mecra olduğu konusunu tartışırken okuyucu kanadında başarılı bir blogger olan Çağlayan Çevik kitap kurtları için bu yeni mecrayı yorumlayacak.

Katılımcıların sorularıyla zenginleşecek olan TEKİL 07’ye katılım ücretsiz ancak kaydolmak gerekiyor. Kayıt ve her türlü bilgi için www.tekil.gsu.edu.tr adresini ziyaret edebilir ayrıca tüm gelişmeleri Facebook ve Twitter sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için:
Yrd. Doç. Dr. Kerem Rızvanoğlu
Araş.Gör. Özgürol Öztürk
Araş. Gör.Dr. Ceren Sözeri

krizvanoglu@gsu.edu.tr Tel: 0 212 227 44 80 / 414 – 415
csozeri@gsu.edu.tr Fax: 0212 227 51 48
ozozturk@gsu.edu.tr

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>