Birand: Türkiye inşaallah Amerika olur

Mehmet Ali Birand, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi açılış dersinde
Haber: Bartu Ercan
Fotoğraflar: Duygu Odabaşı
İstanbul (GSÜ- HA) Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin yeni yıl açılış dersini veren CNN TURK Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ali Birand, ‘Çok iyi bir Üniversite’de okuyorsunuz, çok şanslısınız. Şanslı olduğunuzu şu an fark etmemiş olabilirsiniz. Ben de düşümüyordum. Fakat iş hayatında ne yaptıysam, okulda aldığım eğitimle yaptım’ dedi.

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilruba Çatalbaş, Birand’ı takdim konuşmasında, Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun açıklamasına değinerek, halen ülkemizde cezaevlerinde 48 gazeteci bulunduğunu ve 700 gazetecinin de davalar nedeniyle ceza ve tazminatla karşı karşıya bulunduğunu hatırlatarak, Türkiye’nin ifade özgürlüğü açısından halen dünyada 122. sırada bulunduğunun altını çizdi.

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi 2010-2011 öğretim yılına başlarken, Aydın Doğan salonunda gerçekleştirilen, “Türkiye son 10 yılda nereden nereye geldi?” konulu ilk dersi veren Mehmet Birand, Türkiye’nin büyük bir dönüşüm içerisinde olduğunu anlattı. Geçmişin geride kaldığını, geleceğin Türkiye’sinin çok farklı olduğunu belirten Birand, bağnazlıktan bir an önce kurtulmak gerektiğini vurguladı.Prof. Dr. Dilruba Çatalbaş

 Değişime örnek vererek yıllar önce sanatçı Ahmet Kaya’nın uğradığı saldırıya gönderme yapan Birand, ‘ Çok yıpratıcı, kötü bir durumdu . Çok fena oldum. Haber geldiği zaman olayın üzerine gitmememiz gerektiği tembihlendi’ diye o günlerin zorluklarını anlattı. Bugünün Türkiyesi’nin ise çok farklı olduğunu, ifade özgürlüğünün gelişme gösterdiğini öne sürdü.

Konuşmasında Kürt sorunu ve PKK‘ya da yer veren Birand, sorunun silahla değil, siyasetle çözülmesi gerektiğini vurguladı. Siyasetçilerin bu çözüme sıcak bakmadığını, ‘Bunca insan öldü. Bunun bir karşılığı olmalı’ düşüncesinin hakim olduğunu söyledi. Çözümün toplumların birbirlerini anlamasında yattığını, anlama kavramanın içselleştirilmesi gerektiğini savundu. Bu düşüncelerin Üniversitelerde başlatılması gerektiğini anlatan Birand, sorunların eğitimle çözülebileceğini ifade etti.

Türkiye İran’laşmaz

Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Birand, bölgesel politikalar İran, ABD nükleer savaş gibi konulara ilişkin düşüncelerini anlattı. Birand, İran konusunda, “Türkiye kesinlikle muhafazakarlaşacak ama İran gibi olmayacak” dedi.

Bir öğrencinin Türkiye’nin Amerikanlaşmasına ilişkin kaygılarını belirttiği sorusu üzerine de Birand şöyle konuştu:

“Türkiye inşaallah Amerika oluyor. Eğer fakir kalmak istemiyorsanız, diyet ödemeden zenginleşme olmuyor. Diyeti hep halk öder, özelleştirmede de halk öder, zenginleşiyorsak hiç değilse ben risk aldım ama benden sonrakiler, torunlarının torunları zengin olacak” diye düşünmek lazım şeklinde konuştu.


Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>